KVALITETA KOJA MOŽE PODNIJETI VISOKE TEMPERATURE
Tehnologija zavarivanja pokriva vrlo široki raspon procedura. Standard DIN EN 4063 definira preko 100 različitih metoda zavarivanja. Raspon plinova i primjena koje Messer nudi na ovom području je odgovarajuće raznolik.
Zaštitni plinovi za zavarivanje se obično koriste u procesima Oxyfuel koji koriste gorive plinove/zračne mješavine ili što je još poželjnije gorive plinove/smjese kisika. Zaštitni plinovi za zavarivanje također su neophodni u lučnom zavarivanju, gdje se potrebna termalna energija dobiva iz luka. Isto se odnosi i na TIG i MIG zavarivanje u kojem plinske mješavine dominiraju na današnjem tržištu. Ove smjese sadrže niz mogućih komponenti, uključujući argon i CO2 uz kisik, helij, vodik i dušik.
Veliki izbor ovih standardiziranih plinskih mješavina je sad dostupan za gore spomenute primjene. Messer prodaje svoj asortiman zaštitnih plinova za zavarivanje prema jasno strukturiranom sustavu koristeći standardizirane nazive u cijeloj svojoj grupaciji koji se temelje na materijalima na kojima se proces obavlja:
Ferroline - zaštitni plinovi za obični i nisko legirani čelik
Inoxline - zaštitni plinovi za visoko legirani čelik i legure na bazi Ni
Aluline – Zaštitni plinovi za aluminij i neželjezni metal
Kao proizvođač industrijskih plinova ne bavimo se samo onim procesima koji uključuju upotrebu industrijskih plinova već i samim postupcima. Messerova savjetodavna služba će Vam rado pokazati koji zaštitni plin je odgovarajući upravo za Vašu primjenu kroz osobno savjetovanje i demonstracijama na licu mjesta.
Ovi postupci mogu se u grubo podijeliti u slijedeće proizvodne procese: rezanje/spajanje/oblaganje.
Zavarivanje u atmosferi zaštitnog plina – princip MAG-zavarivanja
Zaštita materijala koji se zavaruje zaštitnim plinovima za postizanje optimalnih rezultata postupkom MAG-zavarivanja.
Što je to zaštitni plin za zavarivanje?
Zaštitni plinovi su plinovi za zavarivanje koji se koriste u različitim sastavima i različitim omjerima s ciljem postizanja optimalnih rezultata zavarivanja. Bez primjene zaštitnog plina došlo bi do reakcije kisika iz atmosfere s vrućim metalom, a posljedica istog je razvoj korozije ili izgaranja legirajućih elemenata što dovodi do smanjenja kvalitete zavarenog spoja. Kod zaštitnih plinova razlikujemo inertne (MIG) ili aktivne (MAG) zaštitne plinove. Kod MAG-postupka zavarivanja koriste se mješavine argona i CO2 ili argona i O2.
Argon zaštitni plin spada u najčešće korištene zaštitne plinove. Zaštitni plin Ferroline C 18 sastavljen je od 82% argona i 18 % ugljičnog dioksida. Za zavarivanja aluminija (bakra) koristi se zaštitni plin argon 4.8 . S mješavinama helija i argona dobivaju se zavareni spojevi visoke kvalitete i koriste se kod debljih materijala.
Ferroline zaštitni plin specijalno za postupak MAG-zavarivanja
Ferroline zaštitni plin specijalno je razvijen za postupak MAG-zavarivanja nelegiranih i nisko legiranih čelika. Vrlo dobre karakteristike zavarivanja pri srednjoj brzini zavarivanja štite električni luk i talinu od kontakta s atmosferskim plinovima. Korištenjem MAG zaštitnog plina dolazi do znatno manjeg stvaranja prskotina i dimnih plinova tijekom zavarivanja, a uz to se znatno smanjuje taloženje šljake na zavarenom spoju. Ferroline je prikladan za sve pozicije u zavarivanju, sve vrste električnih lukova te standardne i impulsne lukove.
Potrošnja zaštitnog plina – koja količina zaštitnog plina je ispravna?
Potrošnja zaštitnog plina kod električnog luka u režimu kratkih spojeva struje zavarivanja od 150 A kreće se na nivou od otprilike 12-15 l / minuti. Kod elektrolučnog naštrcavanja i impulsnog luka povećava se potrošnja plina struje zavarivanja kod 300 A na 15-18 l / minuti , a kod visokoučinskog zavarivanja (električni luk visoke snage) kod struje zavarivanja 350 A na 20-25 l / minuti. Potrebna količina zaštitnog plina može se regulirati regulatorom tlaka s protokomjerom ili mjeračem protoka.
Kupnja zaštitnog plina za zavarivanje – koje veličine boca se koriste?
Postoji mogućnost nabave različitih veličina boca sa zaštitnim plinom. Uobičajene su boce veličine 5l, 10l, 20l i 50l. Kod kupnje zaštitnog plina osim sadržaja u boci jednako je bitna masa plina (mješavine) i cijena. Manje boce sa zaštitnim plinom imaju manju masu i lakše su za transport. Veće boce su teže, no gledano na cijenu po kg su povoljnije.
Zavarivanje nehrđajućih čelika u atmosferi zaštitnog plina - princip MIG zavarivanja
Zavarivanje neželjeznih metala i nehrđajućih čelika postupkom MIG zavarivanja u atmosferi inertnih zaštitnih plinova pri visokim temperaturama.
Zaštitni plin u postupku MIG-zavarivanja
Obadva postupka zavarivanja – MAG- i MIG-zavarivanje – dokazali su se kao vrlo moderne i efikasne tehnike zavarivanja. Za razliku od MAG-postupka zavarivanja kod MIG (metal-inertni plin) postupka zavarivanja koriste se inertni plinovi. Budući da ovaj plin ne reagira s osnovnim materijalom i dodatnim materijalom te se dozvoljava uporaba kod vrlo visokih temperatura, ovaj postupak zavarivanja se primjenjuje kod zavarivanja nehrđajućih čelika odnosno kod zavarivanja neželjeznih metala. Kod zavarivanja bakra, legura aluminija ili aluminija s inertnim plinovima moguće je postići vrlo visoku kvalitetu zavara.
Kako se odvija postupak MIG-zavarivanja u atmosferi zaštitnog plina?
Kod MIG postupka zavarivanja električni luk nastaje kada dodatni materijal ili žica za zavarivanje dotaknu osnovni materijal. Uslijed toga dolazi do taljenja radnog komada koji se zavaruju te ih se međusobno povezuje pomoću žičane elektrode. Postupak garantira veliku brzinu zavarivanja uz jako visoke standarde kvalitete. Električni luk koji nastaje kod MIG-postupka zavarivanja može se klasificirati u tri potkategorije:
• Zavarivanje kratkim lukom: Idealno za tanke limove jer kod zavarivanja rijetko dolazi do prskanja ili nastanka prskotina.
• Zavarivanje štrcajućim lukom: Optimalno za primjenu kod debelih limova jer se zbog velike brzine zavarivanja stvaraju prijelazi materijala s vrlo malo prskotina i sitnih kapljica te se postiže kontrolirani prijelaz dodatnog materijala bez kratkog spoja.
• Zavarivanje impulsnim lukom: može se primjenjivati kod svih debljina limova jer omogućuje glatke prijelaze.
Važno: MIG-postupak zavarivanja nije prikladan za zavarivanje na otvorenom. Zaštitni plin bi vjetar mogao otpuhati te bi se zbog toga izgubile sve pozitivne karakteristike postupka.
TIG postupak zavarivanja nehrđajućih čelika
Kratica TIG označava zavarivanje inertnim plinom s netaljivom volframovom elektrodom i usporedivo je s MAG-tehnikom zavarivanja. Umjesto taljive žice koja stvara zavareni spoj koristi se netaljiva volfram elektroda. Ova elektroda treba nešto plemenitiju atmosferu kao na primjer zaštitni plin argon ili zaštitni plin helij, da bi se spriječilo njeno izgaranje ili uništavanje. Kod TIG-zavarivanja najprikladniji je argon 4.8 za sve vrste željeznih i neželjeznih metala, kako kod DC-zavarivanja (istosmjerna struja) tako i kod AC-zavarivanja (izmjenična struja).
TIG gorionici za zavarivanje se mogu nadograditi plinskom lećom. To osigurava laminarno strujanje zaštitnog plina bez turbulencija i osjetno poboljšava uspostavu električnog luka. S plinskom lećom mogu se stvoriti svjetliji zavareni spojevi i ostvariti manje deformacije tijekom zavarivanja.
Boce sa zaštitnim plinom za zavarivanje plemenitih metala
Za zavarivanje plemenitih metala mogu se nabaviti boce sa zaštitnim plinom različitih veličina. U standardnoj prodaji su boce slijedećih veličina: 8 l, 10 l i 20 l koje se razlikuju po cijeni. Što je boca sa zaštitnim plinom veća, to je povoljnija cijena.
Tomislav Klobučarević,dipl.ing.str. (EWE)
Messer Croatia Plin d.o.o.
Mob.: +385 91 33 50 737
Tel.: +385 1 33 50 723
Fax: +385 1 33 50 787
tomislav.klobucarevic@messergroup.com